piątek, 21 stycznia 2011

Jak napisać pracę maturalną z języka polskiego


Matura zbliża się wielkimi, a Ty ciągle nie wiesz, jak zabrać się za pisanie prezentacji maturalnej z języka polskiego? Nie wszystko stracone, gdyż dzięki wielu dostępnym w Internecie poradom możesz w szybki i co najważniejsze skuteczny sposób nadrobić zaległości.
Jeśli nie mamy pojęcia, jak napisać pracę maturalną, to pierwszym, co powinniśmy zrobić, to rozmowa z naszym nauczycielem języka polskiego. W końcu jego zadaniem jest pomaganie uczniom, którzy szukają wskazówek. Nauczyciel naprowadzi Cię na dobry trop, lecz ogromną większość pracy i tak będzie trzeba zrobić we własnym zakresie.
Jeżeli mamy już wybrany temat, należy zdecydować się, jakie lektury chcemy w nim użyć. Najlepiej wybrać oczywiście te książki, które czytaliśmy i które wydają nam się ciekawe. Mówienie o tym, co lubimy, jest bowiem idealnym środkiem na pozytywne zdanie egzaminu. Dzięki temu prezentujemy pracę w ciekawy sposób i z pasją. Uwierz, że już na pierwszy rzut oka widać, czy ktoś jest zainteresowany swoim tematem i omawianymi lekturami, czy tylko bezuczuciowo deklamuje wyuczony na pamięć tekst.
OK, lektury już wybrane. Teraz możemy przejść do pisania bibliografii. Nie wiesz, jak ona ma wyglądać? Jak widzisz - przykładowa bibliografia maturalna zawiera w sobie literaturę podmiotu i literaturę przedmiotu. Każda z nich przedstawia po kolei utwory, które należy zapisać w następujący sposób:
- nazwisko i imię autora
- tytuł utworu
- miejsce wydania
- wydawnictwo
- rok wydania
- nr ISBN lub ISSN
Bibliografia gotowa. Teraz czas na konspekt maturalny. Konspekt zawiera:
- bibliografię
- ramowy plan wypowiedzi, a w nim: tezę oraz kolejność prezentowanych argumentów (hasłowe przedstawianie omawianych utworów)
- wnioski
Konspekt maturalny zrobiony. Na jego podstawie piszemy naszą pracę. Przedstawiamy w niej literaturę podmiotu w kontekście wybranego tematu. Tworzymy tezę i na bazie wybranych przykładów musimy ją obronić. Wnioski są ogólnym podsumowaniem naszego wystąpienia i powinny być dodatkowo potwierdzeniem tezy. Teraz zostaje już tylko wystąpienie przed komisją. Przygotuj się do niego dobrze, czyli świetnie naucz się swojej prezentacji, myśl podczas jej wygłaszania, mów wyraźnie i z polotem, a na pewno osiągniesz zadowalający wynik. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz