Czy kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się języka obcego? Czy nauka języka obego w szkole sprawiał Ci trudność? Dla zdecydowanej większości dorosłych nauczenie się nowego języka jest bardzo trudnym zadaniem. Jak to możliwe, że jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego – nauczyłeś się w zaledwie 4 lata?
Nauczenie się języka obcego dla Twojego dziecka jest czymś stosunkowo prostym. W ciągu kilku lat większość dzieci potrafi zrozumieć, co mówią do niego inni ludzie i wyrażać się dość dobrze. Im dzieci są młodsze, tym mają lepszą pamięć, większą łatwość powtarzania ze słuchu i rozumienia sensu zdania – z kontekstu.
Dlaczego małe dzieci znacznie łatwiej uczą się języków obcych niż młodzież i dorośli?
Po części odpowiedzialny jest za to mózg: Mózg dziecka jest „zaprogramowany” na naukę języka. Dzieci rodzą się z miliardami komórek mózgowych, gdzie miliony komórek odpowiadają za kontrolę nauki języka. W pierwszych latach życia komórki mózgu kontaktują się z innymi komórkami, tworząc kompleks ścieżek. Gdy dzieci słyszą ojczysty język mówiony, ścieżki te umacniają się. Większość połączeń w mózgu utrwalana jest przez około 10 lat. Po 10 roku życia, uczenie się nowego języka jest trudniejsze, ponieważ mózg jest zaprogramowany na język, którego nauczył się w pierwszej kolejności.
Kolejnym elementem, który ułatwia dziecku nauczenie się nowego języka jest fakt, iż maluchy przyswajają język obcy nie angażując w ten proces języka ojczystego. Co więcej, przyswajają go dokładnie tak jak język ojczysty. Te znakomite przymioty w połączeniu z naturalną dla dzieci ciekawością świata umożliwiają im doskonałe opanowanie języka obcego.
We współczesnym świcie coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami dwu-, a nawet trzyjęzycznymi. W takim wypadku mówimy o nauce języka obcego praktycznie od urodzenia. Najnowsze badania dowodzą, że dzieci uczące się mówić w dwujęzycznych rodzinach, rozwijają się szybciej. Zmuszony do reagowania na zmieniającą się sytuację mózg działa bardziej elastycznie. Nie oznacza to bynajmniej, że dzieci dwujęzyczne są bardziej inteligentne od swoich jednojęzycznych rówieśników. Rodzice dzieci dwujęzycznych podkreślają przede wszystkim konsekwencję w mówieniu do dziecka w określonym języku przez danego rodzica lub w określonej sytuacji. Wyliczają także wiele zalet dwujęzyczności, jak na przykład to, że dwujęzyczność ułatwia zawieranie nowych znajomości, ponieważ dzieci są pewniejsze siebie. Znajomość dwóch języków rozwija także swobodę w obcowaniu z ludźmi oraz samodzielność i uczy zaradności językowej, przydatnej w nauce kolejnych języków obcych. Ponadto dwujęzyczność rozwija i ćwiczy pamięć, a także wzbogaca słownictwo dziecka, które łatwiej wychować na „obywatela świata”.
Ucząc najmłodsze dzieci języka obcego należy korzystać z faktu, że nie mają żadnych barier jak dorośli i ich umysł jest bardziej chłonny. Trzeba natomiast aktywizować je i za wszelką cenę chronić przed nudą. Nauka to zabawa i ma być przyjemnością, a zarazem powodować rozwój sprawności językowych, jak osłuchanie się, rozumienie, poprawna wymowa i akcent, umiejętność formułowania pytań i odpowiedzi. Można dziecku zaproponować np. zajęcia plastyczne, gry ruchowe, zabawy muzyczne, naukę wierszyków, opowiadanie historyjek czy odgrywanie teatrzyków, ucząc się i powtarzając przy tym słówka, z którymi mogły się zetknąć w kontakcie z otoczeniem. Nawet niewielkie, naszym zdaniem, doświadczenie życiowe dziecka ma ogromny wpływ na jego postrzeganie świata i zdolności uczenia się, zatem warto z tego korzystać.
Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w nauce języka obcego?
Mów wolno i wyraźnie! Większość z nas ma tendencję do powtarzania słów i zwrotów, gdy mówimy do dzieci. Powtarzanie pomaga dzieciom nauczyć się rozumienia mowy i języka, wzmacnia połączenia w mózgu. Dzieci uczą się języka przez przysłuchiwanie się innym osobom wokół nich.
Rozmawiaj z dzieckiem! Jest to najważniejszy krok jaki możesz uczynić w celu nauki języka obcego. Niektórzy rodzice czują się dość niekomfortowo rozmawiając z dzieckiem, które nie potrafią jeszcze mówić. Pamiętaj jednak, że dziecko słyszy co do niego mówisz, rozumie słowa i jest w stanie się ich nauczyć, zanim będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania.
Czytaj na głos. Nawet zanim Twój maluch będzie mógł zrozumieć historię, usłyszy dźwięki. Czytanie książek pomaga i buduje u malucha zamiłowanie do książek na całe życie.
Ucz wielu języków wcześniej. Jeśli chcesz aby twoje dziecko mówiło w kilku językach to zacznij go uczyć jak najwcześniej! Dzieci dorastające w dwujęzycznym domu często mówią płynnie w obu językach.
NauczMalucha.pl - blog o nauce i rozwoju małych dzieci. Zapraszam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz