czwartek, 30 grudnia 2010

Czy warto iść na studia geodezyjne?


W zasadzie najpierw wypadałoby napisać artykuł na temat: czy warto w ogóle iść na studia w dzisiejszych czasach. Zakładam jednak, że czytając ten artykuł już zdecydowałeś Drogi Czytelniku, że chcesz. Postaram się krótko opisać,  z czym wiąże się wybór kierunku geodezyjnego i jakie są po nim perspektywy na przyszłość.
Przede wszystkim warto zacząć od tego, co to w ogóle jest geodezja i na czym ona polega. Generalnie jest to nauka ścisła, która ma szereg różnych gałęzi, takich jak: badanie właściwości kuli ziemskiej, astronomia geodezyjna, pomiary satelitarne, geodezja prawna związana z nieruchomościami, fotogrametria, czyli tworzenie map na podstawie zdjęć lotniczych oraz chyba jedna z ciekawszych – geodezja inżynieryjna, czyli wszelkie pomiary związane z rozmaitymi inwestycjami budowlanymi. Więcej informacji na temat podstawowych zagadnień związanych z geodezją przedstawiam w osobnym artykule.
Jak widzisz jest tego sporo i jest w czym się wyspecjalizować. Zdaję sobie sprawę, że będąc świeżo po szkole średniej i czytając to co piszę możesz poczuć się nieco przerażony, jednak zapewniam Cię, że wszystkie zagadnienia, o których wspomniałem da się przyswoić podczas studiów geodezyjnych (oczywiście teoretycznie, bo wiele zależy od tego, jak bardzo zależy Ci, aby się tego nauczyć ;-)).
Skoro już wiesz mniej więcej o co chodzi spójrzmy na mapę Polski. Możemy tu znaleźć kilka uczelni oferujących kierunek geodezyjny. Chciałbym zwrócić jednak Twoją uwagę tylko na te uczelnie, które mają bardzo dobrą renomę, wieloletnią tradycję i solidną, a także doświadczoną kadrę. I tak studiować geodezję możemy w: Krakowie (AGH), Warszawie (WAT, Politechnika), Olsztynie (UWM), Wrocławiu (UP), Koszalinie (Politechnika). Oczywiście jest wiele innych uczelni, nie mniej jednak wybierając którąś z wymienionych możesz być pewien, że oferuje ona solidne przygotowanie przyszłych geodetów.
Pomówmy teraz o perspektywach. Tak naprawdę samo skończenie studiów niewiele nam daje. Aby samodzielnie wykonywać prace geodezyjne trzeba posiadać specjalne uprawnienia. Szczegółowy temat zdobywania uprawnień to temat na osobny artykuł, napiszę tylko skrótowo, że aby je zdobyć trzeba spełnić następujące warunki: ukończenie studiów wyższych (inżynier lub magister inżynier) lub technikum geodezyjnego, odbycie praktyki zawodowej (po studiach 3 lata, po technikum  6 lat), zdanie egzaminu państwowego na uprawnienia. Są różne zakresy uprawnień, ale tak jak wspominałem opiszę to w osobnym artykule.
W pierwszym okresie po studiach nie ma co spodziewać się kokosów. Świeżo upieczony inżynier geodeta może liczyć na zarobki rzędu 1300-1500zł na rękę. Pewnie słyszałeś, że w geodezji zarabia się dużo i po przeczytaniu tego co napisałem jesteś w niezłym szoku. Już śpieszę z wyjaśnieniem - zarobki mogą zmienić się diametralnie z chwilą uzyskania uprawnień. Wtedy można wybrać dwie drogi – pracować dla tego samego pracodawcy, jednak za większe pieniądze z tytułu posiadanych uprawnień lub (chyba lepsza droga) założyć swoją firmę, zainwestować w reklamę i działać na własny rachunek. Wtedy tak naprawdę nic nas nie ogranicza i zarabiamy tyle ile chcemy, przyjmujemy takie zlecenia jakie nam odpowiadają, sami ustalamy stawki i wyceniamy swoją pracę oraz… pracujemy kiedy chcemy ;-). Jak sam widzisz brzmi to całkiem ciekawie i zachęcająco.
A teraz w końcu przejdę do sedna, czyli odpowiedzi na postawione w temacie pytanie - z całą pewnością warto iść na studia geodezyjne. Jest to zawód specjalistyczny i niezbyt lekki do nauczenia, a także wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jednak otwiera przed nami szerokie drzwi. Nie ma co spodziewać się worków złota zaraz po studiach, jednak jest duża szansa na zbudowanie w ciągu paru lat świetnie prosperującej firmy przynoszącej duże zyski. Mam nadzieję, że ten artykuł chociaż w jakimś stopniu pomoże Ci w wybraniu Twojej drogi na przyszłość. Jeśli interesują Cię inne zagadnienia związane z geodezją – napisz do mnie, a postaram się przygotować interesujące artykuły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz