czwartek, 30 grudnia 2010

Użyj tych rad aby poprawić swój angielski


Czy kiedykolwiek oglądałeś amerykański film i irytowałeś się bo nie mogłeś zrozumieć niektórych słów lub zwrotów? Może od dłuższego czasu uczysz się angielskiego, ale wciąż nie umiesz mówić po angielsku? Szukasz wskazówek na temat metod nauki, które pomogą Ci lepiej rozumieć język angielski? 
Przede wszystkim nie frustruj się trudnymi momentami, bo nauka angielskiego nie jest wbrew pozorom taka łatwa. Wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości. Pozwól, że dam Ci kilka pomocnych wskazówek.
Ucz się konkretnego rodzaju angielskiego
Do tej pory na pewno przekonałeś się, że zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy, Australijczycy i mieszkańcy innych anglo-języcznych krajów używają swojej unikalnej odmiany angielskiego. Oczywiście każda z nich jest angielskim, ale czasem nawet Amerykanin w rozmowie z Brytyjczykiem może mieć trudności z właściwym zrozumieniem rozmówcy. Język angielski bardzo się różni w zależności od miejsca. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ jeśli będziesz głównie stykać się z Brytyjczykami powinieneś uczyć się brytjskiej odmiany angielskkiego. Jeśli zamierzasz kontaktować się z Australijczykami to ucz się australijskiego angielskiego. Jeśli nie skupisz się na jednej odmianie angielskiego możesz być zagubiony w różnych formach języka. Przez to nie będziesz rozumiany ani przez Amerykanów ani przez Anglików.

Oglądaj i słuchaj osoby, które umieją dobrze mówić po angielsku
Tylko dlatego, że ktoś urodził się w anglo-języcznym kraju nie oznacza to, że mówi dobrze po angielsku. W USA jest wielu ludzi, którzy się tam urodzili i wcale nie mówią dobrze po angielsku. Co powinieneś w takim razie zrobić? Znajdź dobrze mówiących native speakerów w internecie. Wielu nauczycielu oferuje bardzo dobre kursy angielskiego przez internet. Jeśli chcesz słuchać dobrego amerykanskiego angielskiego, wejdź na strony takie jak foxnews.com lub cnn.com. Kliknij na sekcje video znajdujące się na tych stronach i słuchaj obserwując ruchy ust mówiących osób. Ci ludzie zarabiają dużo pieniędzy tylko dlatego, że potrafią dobrze komunikować się po angielsku. Jeśli chcesz uczyć się poprawnego brytyjskiego angielskiego, świetnym miejscem do nauki jest strona BBC.

Nie przesadzaj z angielskim slangiem
Dobrze jest rozumieć angielski slang, ale nie skupiaj się na tym zbytnio podczas nauki. Nigdy nie używaj slangu jeśli naprawdę dobrze nie wiesz w jaki sposób go użyć. Jeśli powiesz coś w zły sposób możesz obrazić swojego rozmówcę. Możesz myśleć, że używasz popularnego i niewinnego zwrotu, ale naprawdę możesz brzmieć okropnie. Jeśli masz jakiegoś angielskiego lub amerykańskiego znajomego poproś go aby powiedział Ci, które zwroty są właściwe, a których powinieneś unikać za wszelką cenę.

Aby dobrze opanować język angielski musisz lubić się go uczyć. Dlatego staraj się używać takich metod nauki, które są dla Ciebie najbardziej interesujące. W ten sposób będziesz w stanie poświęcić więcej czasu na naukę. Nie będziej się nudził nauką i nie zrezygnujesz kiedy pojawią się pierwsze trudności. Pamiętaj, że nauka angielskiego to długotrwały proces. Możesz go jednak przyspieszyć używając właściwych metod nauki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć się angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego przez e-mail.

Efektywna nauka języka angielskiego


Język angielski, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Daje możliwość porozumiewania się ludźmi różnej narodowości, w każdym cywilizowanym kraju. Coraz częściej wymagany jest także przez pracodawców, stąd potrzeba szybkiego, efektywnego uczenia się języka angielski
ego.
Mimo, że angielski uznawany jest jako język prosty do nauczenia ze względu na przejrzystą gramatykę oraz brak trudno wymawianych liter, często przysparza ludziom wiele problemów. Pierwszym, najtrudniejszym dla początkujących jest zrozumienie czasów które wyraźnie różnią się od tych polskich.
Istnienie czasów przyszłych prostych, przyszłych dokonanych ciągłych jak również przeszłych prostych czy zaprzeszłych faktycznie może powodować pewne nieścisłości, jednak aby je zrozumieć warto przygotować prosty, przejrzysty przegląd wszystkich czasów. Wygodnie jest przygotować je na osobnych, dużych kartkach a ważne elementy podkreślić lub wypisać innym kolorem. Czasy powinny być ułożone chronologicznie, czyli od przeszłych dokonanych ( Past Perfect ) przez teraźniejsze (Present) aż do przyszłych (Future). Dla każdego z czasów, wskazane jest wypisać strukturę zdania oznajmiającego, pytania oraz przeczenia. Kolejnym pomocnym szczegółem może być zaznaczenie części zdań które się zmieniają a które są stałe oraz wypisanie przypadków w których dany czas jest stosowany. Takie zestawienie pozwala na szybkie powtórzenie najważniejszych kwestii oraz przegląd ogólny wszystkich zagadnień. Dodatkowo, podczas wykonywania ćwiczeń gramatycznych, można bez problemu skorzystać z takiej ‘ściągawki’.
Oprócz gramatyki, niezmiernie ważne jest słownictwo. Bez słownictwa ciężko jest się z kimkolwiek porozumieć pomimo doskonałej znajomości zasad gramatyki. Pierwszym krokiem w celu poznawania nowych wyrazów jest odpowiedni słownik angielski. Często jest pierwszym źródłem tłumaczenia nieznanych fraz. Podczas każdego tłumaczenia, warto zapisywać szukane słowo oraz jego tłumaczenie w osobnym miejscu i utrwalać je. Kolejnym pomocnym sposobem jest tłumaczenie słów w języku angielskim. Pozawala to poznać więcej słów, zrozumieć znaczenie w oryginalnym języku, a często także znaleźć synonim. Gdy angielskie tłumaczenia są wciąż zbyt trudne w zrozumieniu,słownik angielsko-polski gwarantuje dokładny oraz zrozumiały opis. Dobrym sposobem na naukę słownictwa jest grupowanie tematyczne czyli gromadzenie słów jednej tematyki w jednym miejscu. Podobnie jak z czasami, na osobnych kartkach wypisać wszystkie słowa danej tematyki i utrwalać. Częste zaglądanie i powtarzanie jest kluczem do wzbogacenia własnego słownictwa i kolejnym krokiem do swobodnego porozumiewania się.
Powodzenia!

Jak nauczyć dziecko języka obcego?


Czy kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się języka obcego? Czy nauka języka obego w szkole sprawiał Ci trudność? Dla zdecydowanej większości dorosłych nauczenie się nowego języka jest bardzo trudnym zadaniem. Jak to możliwe, że jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego – nauczyłeś się w zaledwie 4 lata?
Nauczenie się języka obcego dla Twojego dziecka jest czymś stosunkowo prostym. W ciągu kilku lat większość dzieci potrafi zrozumieć, co mówią do niego inni ludzie i wyrażać się dość dobrze. Im dzieci są młodsze, tym mają lepszą pamięć, większą łatwość powtarzania ze słuchu i rozumienia sensu zdania – z kontekstu.
Dlaczego małe dzieci znacznie łatwiej uczą się języków obcych niż młodzież i dorośli?
Po części odpowiedzialny jest za to mózg: Mózg dziecka jest „zaprogramowany” na naukę języka. Dzieci rodzą się z miliardami komórek mózgowych, gdzie miliony komórek odpowiadają za kontrolę nauki języka. W pierwszych latach życia komórki mózgu kontaktują się z innymi komórkami, tworząc kompleks ścieżek. Gdy dzieci słyszą ojczysty język mówiony, ścieżki te umacniają się. Większość połączeń w mózgu  utrwalana jest przez około 10 lat. Po 10 roku życia, uczenie się nowego języka jest trudniejsze, ponieważ mózg jest zaprogramowany na język, którego nauczył się w pierwszej kolejności.
Kolejnym elementem, który ułatwia dziecku nauczenie się nowego języka jest fakt, iż maluchy przyswajają język obcy nie angażując w ten proces języka ojczystego. Co więcej, przyswajają go dokładnie tak jak język ojczysty. Te znakomite przymioty w połączeniu z naturalną dla dzieci ciekawością świata umożliwiają im doskonałe opanowanie języka obcego.
We współczesnym świcie coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami dwu-, a nawet trzyjęzycznymi. W takim wypadku mówimy o nauce języka obcego praktycznie od urodzenia. Najnowsze badania dowodzą, że dzieci uczące się mówić w dwujęzycznych rodzinach, rozwijają się szybciej.  Zmuszony do reagowania na zmieniającą się sytuację mózg działa bardziej elastycznie. Nie oznacza to bynajmniej, że dzieci dwujęzyczne są bardziej inteligentne od swoich jednojęzycznych rówieśników. Rodzice dzieci dwujęzycznych podkreślają przede wszystkim konsekwencję w mówieniu do dziecka w określonym języku przez danego rodzica lub w określonej sytuacji. Wyliczają także wiele zalet dwujęzyczności, jak na przykład to, że dwujęzyczność ułatwia zawieranie nowych znajomości, ponieważ dzieci są pewniejsze siebie. Znajomość dwóch języków rozwija także swobodę w obcowaniu z ludźmi oraz samodzielność i uczy zaradności językowej, przydatnej w nauce kolejnych języków obcych. Ponadto dwujęzyczność rozwija i ćwiczy pamięć, a także wzbogaca słownictwo dziecka, które łatwiej wychować na „obywatela świata”.
Ucząc najmłodsze dzieci języka obcego należy korzystać z faktu, że nie mają żadnych barier jak dorośli i ich umysł jest bardziej chłonny. Trzeba natomiast aktywizować je i za wszelką cenę chronić przed nudą. Nauka to zabawa i ma być przyjemnością, a zarazem powodować rozwój sprawności językowych, jak osłuchanie się, rozumienie, poprawna wymowa i akcent, umiejętność formułowania pytań i odpowiedzi. Można dziecku zaproponować np. zajęcia plastyczne, gry ruchowe, zabawy muzyczne, naukę wierszyków, opowiadanie historyjek czy odgrywanie teatrzyków, ucząc się i powtarzając przy tym słówka, z którymi mogły się zetknąć w kontakcie z otoczeniem. Nawet niewielkie, naszym zdaniem, doświadczenie życiowe dziecka ma ogromny wpływ na jego postrzeganie świata i zdolności uczenia się, zatem warto z tego korzystać.
Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w nauce języka obcego?
Mów wolno i wyraźnie! Większość z nas ma  tendencję do powtarzania słów i zwrotów, gdy mówimy do dzieci. Powtarzanie pomaga dzieciom nauczyć się rozumienia mowy i języka, wzmacnia połączenia w mózgu. Dzieci uczą się języka przez przysłuchiwanie się  innym osobom wokół nich.  
Rozmawiaj z dzieckiem! Jest to najważniejszy krok jaki możesz uczynić w celu nauki języka obcego. Niektórzy rodzice czują się dość niekomfortowo rozmawiając  z dzieckiem, które nie potrafią jeszcze mówić.  Pamiętaj jednak, że dziecko słyszy co do niego mówisz, rozumie słowa i jest w stanie się ich nauczyć, zanim będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania.  
Czytaj na głos. Nawet zanim Twój maluch będzie mógł zrozumieć historię, usłyszy dźwięki. Czytanie książek pomaga i  buduje u malucha zamiłowanie do książek na całe życie.
Ucz wielu języków wcześniej. Jeśli chcesz aby twoje dziecko mówiło w kilku językach to zacznij go uczyć jak najwcześniej! Dzieci dorastające w dwujęzycznym domu często mówią płynnie w obu językach.

NauczMalucha.pl - blog o nauce i rozwoju małych dzieci. Zapraszam!

Szkoła językowa czy prywatne zajęcia?


W dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władnie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski...
W dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władnie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski, co samoistnie wymusza znajomość tego języka. Biegłe porozumiewanie się w języku obcym otwiera nam drogę nie tylko do kariery, ale również ułatwia zwykłe kontakty międzyludzkie.
            Naukę języka obcego rozpoczynamy zwykle w szkole podstawowej, w starszych klasach jest to przedmiot obowiązkowy. Jednak z jakiegoś powodu dzieci, które chodzą do tej samej klasy znają język na różnym poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego są tak duże rozbieżności w grupach, które razem zaczęły się uczyć i mają jednakowy dostęp do podręczników i pomocy naukowych? Czynników jest wiele, od sytuacji w domu rodzinnym, przez stan zdrowia, po indywidualne zdolnościkażdego dziecka i umiejętność przyswajania wiedzy. Jeśli skupimy się tylko na przyswajaniu wiedzy, zakładając że wszystkie dzieci mają w domu opiekuńczych rodziców i cieszą się dobrym zdrowiem, to okaże się, że nie wszyscy potrafią się skupić w dużej grupie. Nawet dzieci dzielą się na takie, które lubią rywalizację i świetnie sobie radzą w grupie, chętnie uczestniczą w takich zajęciach i łatwo się uczą nowych rzeczy. Ten typ człowieka jest odpowiedni do zajęć w szkołach językowych, gdzie pracuje się w grupach. Ale co zrobić, kiedy dziecko nie chce uczyć się języka obcego? Niechętnie uczestniczy w zajęcia w szkole, więc jak go nakłonić do dodatkowych lekcji? W takiej sytuacji może lepiej nie zmuszać dziecka do zajęć grupowych. Niektóre szkoły językowe prowadzą indywidualne zajęcia z uczniem. Na takich lekcjach dziecko jest w centrum uwagi, nie może być nieprzygotowane, nie wstydzi się mówić w nowym języku i nikt go nie krytykuje. Nauka języka angielskiego u korepetytora jest często formą terapii. Dobry nauczyciel nie tylko nauczy młodego człowieka języka obcego, ale również pomoże mu uwierzyć w siebie.
             Rynek korepetycji z języka angielskiego jest tak duży, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wystarczy poszukać chociażby w Internecie ogłoszeń szkół lub prywatnych korepetytorów i można znaleźć odpowiednią do naszych potrzeb osobę. Każdy człowiek jest inny w związku z tym mamy też różne potrzeby i umiejętności. A nauka języka obcego, szczególnie języka angielskiego powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem szkolnym.

Bieganie a Nauka Języków Obcych


Mało kto wie, że większość ludzi, którzy zabierają się za uprawianie jakiegoś sportu rezygnuje z niego z powodu znacznie bardziej prozaicznego, niż zmagania ze zmęczeniem, kontuzjami czy niemożnością pokonania najlepszych... A jak jest z nauką języków obcych?
Niezależnie od początkowej motywacji, któregoś dnia po prostu nie chce się wyjść z domu czy pracy i jechać na trening. I to niezależnie, od tego, jak bardzo lubimy ćwiczyć. To trochę jak z ruszeniem z miejsca lokomotywy - najtrudniejsze są pierwsze metry. Właśnie wtedy większość adeptów tych treningów “pęka”. Ci, którzy mimo wszystko pokonają uczucie, że “dzisiaj po prostu nie dam rady”, odkrywają ze zdziwieniem po przybyciu na trening, że wcale nie jest tak trudny, jak się spodziewali...

Okazuje się, że umysł płata nam figla - bezwładność emocji sprawia, że WYDAJE NAM SIĘ, iż trening będzie trudny. To iluzja, która ma nam w naszych własnych oczach usprawiedliwić rezygnację. “Nie jestem taki słaby/leniwy, po prostu dzisiaj miałem ciężki dzień, więc lepiej zostać w domu”... Znamy to z własnego życia? Ile razy nie chciało się wyjść na angielski, a potem jeszcze raz i znowu, aż w końcu po raz kolejny trzeba było przerwać kurs... To dotyczy każdego powtarzalnego zajęcia.

Parę razy w tygodniu biegam po lesie albo nocnych uliczkach z moimi psami. Uwielbiam to. Kilka, kilkanaście kilometrów biegu z psem - pustymi, zamglonymi ulicami albo dzikim lasem - to doświadczenie z pogranicza mistyki. Wszystkie stresy dnia znikają w rytmie biegu i miarowych oddechów. Człowiek wraca ze świata napiętych emocji do “tu i teraz”, do ciszy, spokoju i do siebie samego. A jednak bardzo często nie chce mi się wieczorem po powrocie z pracy przebierać i wychodzić na bieg. Wydaje mi się, że dzisiaj nie dam rady. Dostrzegam mnóstwo logicznych powodów, aby nie pobiec. Ale determinacja mojej żony i wymowne, pełne nadziei spojrzenia psów sprawiają, że jednak wychodzę i ruszam przed siebie.

Po pierwszych pięciu krokach już wiem, że to był dobry pomysł... dalej jest już “z górki”. Ten sam mechanizm działa w przypadku innych powtarzalnych zajęć - także zajęć na kursach języka obcego. Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, znajdź kurs, grupę, lektora, których LUBISZ! Metodę, która naprawdę Ci odpowiada. Sprawi, że zechce Ci się chcieć. Jeśli nie lubisz kursu, na którym jesteś, zmień go na inny jak najszybciej. Po drugie, znajdź sobie kogoś, kto będzie Cię dopingował - najlepiej będzie z Tobą chodził na zajęcia. I pamiętaj: najtrudniej jest tylko ruszyć z miejsca. A to tylko chwila. Potem jest łatwo.
Pozdrawiam,
Krzysztof Litwiński
Krzysztof Litwiński - Anglista, tłumacz m.in,. Królowej Brytyjskiej, brytyjskiej premier Margaret Thatcher, Prezydenta George Busha (seniora), Prezydenta L. Wałęsy oraz licznych tuzów światowej polityki i biznesu. Aktualnie Prezes Zarządu Accelerated Learning Systems Polska Sp. z o.o., wprowadzającej na rynek innowacyjną metodę nauki języków obcych o bezprecedensowej skuteczności.
Poznaj już dziś Metodę Colina Rose, kliknij: Język Angielski

Nie ma porażek, jest tylko nauka


Niepowodzenie nie istnieje, jest tylko proces uczenia. Tak zwane "niepowodzenia", czyli na przykład nie zdany test są tylko elementem procesu uczenia się. Musimy wyciągać z nich wnioski, które pomogą nam w dalszej nauce. Porażkę ponosimy tylko wtedy, kiedy rezygnujemy.
Taka postawa pomoże osiągnąć Ci wszystko co sobie założysz. Dlatego zachęcam Cię abyś od teraz w ten sposób podchodził do wszystkiego co robisz. Wierząc w to i przyjmując taką postawę będziesz uczyć się szybciej. Osiągniesz sukces w każdej dziedzinie. 

Więc jeśli miałeś problemy z nauką angielskiego w przeszłości nie oznacza to, że poniosłeś porażkę. Tym bardziej nie czyni to z Ciebie nieudacznika. Ważne jest czego się przez to doświadczenie nauczyłeś.

Może nauczyło Cię to, że nauka gramatyki i tłumaczenie nie są skutecznymi metodami nauki. To bardzo istotne wnioski. Wielu ludzi nigdy nie dochodzi do takich wniosków. Dlatego wciąż powtarzają te same błędy i ciągle osiągają takie same rezultaty.

Może od tego czasu nauczyłeś się jak uczyć się angielskiego używając lepszych metod nauki. To bardzo istotny wniosek. Być może nauczyłeś się, że szkoły nie są skuteczne i dlatego stwierdziłeś, że lepiej spróbować czegoś innego, np. nauki samemu przy pomocy dobrego programu lub internetu.

Ważne jest abyś nie określał siebie jako nieudacznika. Nie mów "poniosłem porażkę". Przez to doświadczenie nauczyłeś się czegoś i teraz może wyciągnąć wnioski. Pomoże Ci to nie popełniać tych samych błędów w przyszłości.

Większość ludzi uczy się najwięcej kiedy przeżywają trudny czas. Takie okresy w życiu są wielką okazją, ale tylko wtedy kiedy postrzega się je jako szansę nauki czegoś nowego. Jeśli zdecydujesz "jestem beznadziejny, znowu mi nie wyszło" to niczego się nie nauczysz. Staniesz się słaby i smutny. Musisz pamiętać, że porażka nie istnieje, że to tylko proces uczenia się. 

Zawsze kiedy przeżywasz trudną sytuacje zapytaj sam siebie: "Czego się dzięki temu nauczyłem? Czego się mogę nauczyć?" Teraz będziesz wiedzieć, że nigdy nie poniesieś porażki w nauce angielskiego, po prostu będzie się uczył. Nauczysz się jakie metody nauki są najlepsze, a jakie w ogóle nie działają. Nauczysz się w jaki sposób lubisz się uczyć, a które metody po prostu nie są dla Ciebie. 

Mam nadzieję, że głęboko przemyślisz ten temat. To bardzo ważne. Jeśli przyjmiesz to proste założenie, że niepowodzenie nie istnieje, ta niewielka zmiana Twojej postawy może zupełnie zmienić Twoje życie. Nigdy więcej nie używaj słowa porażka, szczególnie w stosunku do siebie. Skup się na nauce, na rezultatach jakie chcesz osiągnąć i analizuj jakie robisz postępy ucząc się w dany sposób. Jeśli przyjmiesz taką postawę osiągniesz szybki postęp w nauce angielskiego, a także sukces we wszystkich innych dziedzinach życia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć się angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego przez e-mail.